Nadace Partnerství už delší dobu vyvíjí bezplatnou mobilní aplikaci Tree Check App, která rozpoznává stromy a měří jejich ochlazovací funkci, což je důležitá funkce zejména s ohledem na klimatické změny a související přehřívání měst. Dá se dobře využít i při výuce, protože lze stromy v aplikaci sbírat, tvořit vlastní herbář, získávat body a pak postupně odemykat příběhy jako odměnu.
Lípu, javor nebo dub rozpozná asi většina žáků, ale co třeba jilm, habr nebo cizokrajný liliovník či jinan?
Když se v devadesátých letech začínalo s výukovými programy zaměřenými na nakládání s odpady, nemluvilo se o ničem jiném než o všespásném třídění. Rozlišování vyhazovaných materiálů a barev popelnic, do nichž patří, se stalo alfou a omegou. Po letech ale kouzlo třídění zvolna pominulo. Z výzkumů vyplývá, že už třídíme skoro všichni (95,44 % Čechů deklaruje, že třídí, a EKO-KOM potvrzuje, že 73 % z nás třídí opravdu účinně). Hustota třídících hnízd v Česku odpovídá evropským standardům, k barevným kontejnerům to máme v průměru jen
Hlásíme, že se nám po dvou letech podařilo obnovit oblíbený ornitologický ekologický výukový program! Ptačí průzkumníci navazují na původní program Ptáčci na krmítku a rozšiřují ho o další rozměr: Nově budeme provádět prozkoumávání keřů v dané lokalitě. Až je všechny zmapujeme, vytvoříme společně návrh, jak jejich skladbu obohatit tak, aby poskytovala ptákům během zimy lepší potravu.
Vyšlo v časopise Mrkvička 2019/04
Víte, proč ubývá ptáků, jak je můžete chránit a jak to zařídit, aby
Zjara naše ekovýchovná a kompostovací sekce spojily své síly a staly se odbornými garanty projektu Podpora kompostování na opavských školách financovaného z dotačního programu Moravskoslezského kraje Podpora dobrovolných aktivit v oblasti udržitelného rozvoje a místní Agendy 21 pro rok 2022. A už začátkem listopadu nám přišly dobré zprávy z jedné ze zapojených školek – MŠ Podvihov.
Paní učitelky z Podvihova nám napsaly: „Díky projektu získala naše mateřská škola dřevěný zahradní kompostér vyrobený studenty opavského učiliště a nyní také vermikompostér. Prostřednictvím tematických vzdělávacích
Možná i na vaší? Skočte se podívat, a pokud jste si zatím žádné cibulky, které by vám mohly zpříjemnit příští jaro, nezasadili, čtěte pozorně dál! Už to budou dva roky, co se z poněkud anonymně pojmenovaného odpadového projektu Bioodpad není odpad zrodila jeho kontaktnější verze, kterou jsme nazvali Rosteme na zahradě. Na to, že náš nový zahradnicko-kompostovací průzkumnický program vyklíčil během nejtvrdšího lockdownu, se má poměrně k světu, a to hlavně díky tomu, že v zapojených škol(k)ách evidentně padl na úrodnou půdu.