PROJEKT ZE-MĚ DO ZEMĚ: MALÝ KROK STUDENTŮ PRO LEPŠÍ BUDOUCNOST
Co je to bio materiál a kdy se stane bioodpadem? Kolik bioodpadu je na školách každoročně vyhozeno do směsného odpadu?
A co se s tím dá dělat?
Na všechny tyto otázky si postupně odpověděli studenti a studentky školy, kde probíhal náš pilotní projekt Ze-mě do Země, realizovaný s finanční podporou Ministerstva životního prostředí.
Studenti pražského gymnázia Přípotoční analyzovali reálné množství bioodpadu vyprodukované na své škole a následně společně vymysleli a komunikovali změny, které povedou ke změně bioodpadu na biomateriál – tedy kompostování.
Naším cílem je studenty nejen informovat o důležitosti kompostování jako nástroje pro odklon emisí CO2 z atmosféry a uložení uhlíku do půdy, ale nabídnout jim i možnost se také aktivně angažovat ve svém okolí a uplatnit praktické změny, které povedou k ekologičtějšímu fungování jejich školy.
Součástí hledání řešení je i vypracování návrhu, který žáci odprezentovali vedení školy. S podporou našich lektorek se studenti podrobnou rešerší připravili na všechny otázky, které by vedení školy mohlo chtít zodpovědět. Moc nás těší, že jsme tuto spolupráci mohli zprostředkovat.
Jak projekt probíhá a co si o něm myslí studenstvo gymnázia se můžete dočíst v čísle 3/2024 Pražské Evvoluce nebo na https://www.ekocentra.cz/
V rámci projektu také vznikly výukové a osvětové materiály, jako je například plakát půdních živočichů. Všechny materiály jsou veřejně dostupné pro výukové potřeby škol i dalších středisek ekologické výchovy ZDE.
Zajímají vás naše programy pro školy? Jejich nabídku najdete zde.