PROJEKT ROSTEME NA ZAHRADĚ

POJĎTE S NÁMI PROMĚNIT ŠKOL(K)U V MÍSTO, KDE SE BÁDÁ, KOMPOSTUJE I PĚSTUJE!

Pokud – stejně jako my – věříte, že se děti nejlépe učí věci, které si mohou samy prakticky vyzkoušet a osahat, realizace našeho projektu Rosteme na zahradě vás bude bavit! Projekt využívá více než patnáct let zkušeností, které máme s environmentální výchovou, tříděním bioodpadu, kompostováním a pěstováním a je určený pro mateřské i základní školy. Propojili jsme v něm témata našich EVP s originální nabídkou učebních pomůcek, což vám v rámci zapojení umožní vytvořit dlouhodobý program ušitý na míru přímo pro potřeby vaší škol(k)y.

Náš projekt je participativní, takže si sami určíte, které z jeho částí budete rozvíjet. Necháme vám velkou volnost výběru, ale nedopustíme, abyste se během realizace „ztratili“. Na začátku budeme společně pracovat na návrhu možností financování a na tvorbě harmonogramu. Výhodou projektu je , že je možná  jeho realizace i „na dálku“ prostřednictvím konzultací a metodické podpory. Všechny potřebné pomůcky snadno objednáte v našem e-shopu ekonakup.cz, který prodává nejen různé tipy vermikompostérů (včetně násady žížal), kompostér s pozorovacím okénkem, sběrné koše na biodpad, vyvýšené záhony a záhonové obruby vhodné pro vytvoření čtverečkové zahrádky, ale i zajímavé publikace a badatelské pomůcky.

ilustrace V2

1.    PROZKOUMÁVÁME PŘÍRODU V OKOLÍ ŠKOL(K)Y

Znáte přírodu v blízkosti škol(k)y. Zpočátku oceníte pomoc zkušených lektorů našeho outdoorového kroužku Malý průzkumník přírody během celoroční série 4 průzkumnických programů: Zimní ztišení, Cítíme jaro, Doteky léta, Barevný podzim. Možná budete překvapení, kolik zvířat a rostlin společně objevíte. Postupně si začnete sami víc všímat proměn přírody v průběhu roku. Ukážeme vám základy badatelského učení a místně zakotveného vyučování, kdy si děti tvoří vztah k přírodě v jejich bezprostředním okolí.

2. MY TŘÍDÍME I BIO

Modrá, žlutá, zelená a oranžová. Vsadíme se, že tyhle nádoby už znáte a přesně víte, co do nich patří. Tušíte ale kam vyhodit kůru z pomeranče, kterou jste „vyrobili“ při svačině, nebo co udělat se slupkami od brambor, které vyprodukovaly paní kuchařky ve školní jídelně? Všude tam, kde ve škole vzniká bioodpad, rozmístíme speciální odvětrávané košíky a vy zapomeňte na to, že jste dřív cenný organický materiál vyhazovali do směsného odpadu. Všechen teď totiž budete nutně potřebovat! Společně ho vytřídíme, nakrmíme jím žížaly ve vermikompostéru, nebo ho odneseme do zahrady, kde z něj na kompostu vyrobíme účinné hnojivo. A aby hromada pěkně rostla, přidáme ještě posečenou trávu a shrabané listí ze zahrady.

3. VERMIKOMPOSTUJEME VE TŘÍDĚ

Věřili byste, že kompostovat se dá (úplně čistě a tiše) i ve třídě?  Stačí, když si vyrobíte nebo koupíte žížalí farmu, které se říká vermikompostér. Když sem nasadíte speciálně vyšlechtěné kalifornské žížaly, slupnou váš bioodpad raz dva. Ze všeho nejraději totiž jí a rozmnožují se. Když jim k tomu vytvoříte ideální podmínky – teplotu kolem 20 °C a dostatečný přísun vhodné potravy – vyrobí vám za pár týdnů tekuté hnojivo zvané žížalí čaj a také ten nejkvalitnější humus na světě. Všechny, kdo chtějí o tajemném životě žížal zjistit víc, zveme na přímý přenos ze žížalí televize. Díky mikroskopu spojenému s kamerou si na něj pořádně posvítíme!

4. V NAŠEM KOMPOSTU TO ŽIJE!

Pokud u vás produkuje nejvíc bioodpadu zahrada, budete potřebovat zahradní kompostér. Ten z naší dílny se jmenuje JeRy, protože Je Rychlý v každém směru. I děti ho dokážou samy složit do čtvrt hodiny a systém několika komor umožňuje přehazování urychlující kompostování. Ukážeme si, že příroda nevytváří odpadky. To, co nepotřebuje, zrecykluje (vlastně zkompostuje). Vy jí to usnadníte tím, že budete do kompostéru házet jen zbytky, které dokáže strávit. Na rozkladu uvnitř pracují naši pomocníci – bakterie, houby, řasy, kvasinky, roztoči, chvostoskoci, žížaly a další viditelná i neviditelná havěť, která má směšná jména a dokáže odpadky přeměňovat v hnojivo. Naučíme vás, jak se o kompost postarat, aby se všechno kompostovalo tak, jak má, a vy jste měli brzy k dispozici „úrodnou půdu“ pro své pěstitelské pokusy.

5. PĚSTUJEME VŠELIJAKÉ DOBROTY

A když už se naučíte vyrábět kompost, určitě budete chtít vyzkoušet, jestli je to opravdu tak dobré hnojivo, jak vám tvrdíme. Naštěstí pro vás máme vyvýšené záhony, které se hravě vejdou i na ten nejmenší pozemek na světě. Díky metodě čtverečkové zahrádky, jejíž kouzlo spočívá ve správné skladbě pěstebního substrátu, sklidíte i z jednoho záhonku rozděleného na jednotlivá políčka nečekanou úrodu. Zahrádku si společně založíme a „zabydlíme“ podle osevního plánu. Sami se můžete rozhodnout, jestli raději zasejete bylinky, kterými si už za pár týdnů oživíte svačinu, nebo zda se rovnou pustíte do pěstování zeleniny. Aby byly rostlinky už od brzkého jara v teple, můžete si k záhonu pořídit i fóliovník. Pokud se chystáte začít s popínavkami, namontujeme k obrubě treláž, díky níž se pěstební kapacita ještě zvětší.

kontaktujte nás

Chcete oživit výuku a začít proměňovat vaši školní zahradu? Kontaktujte našeho specialistu na kompostování a pěstování ve školách Ditu Laštovičkovou nebo napište na email rostemenazahrade@ekodomov.cz!

CHCETE S NÁMI BÝT V KONTAKTU? SLEDUJTE NÁS!

DĚKUJEME ZA PODPORU